Niğde'de havada ve suda yetişen patates

Niğde'de havada ve suda yetişen patates

Murat Karakaya (NİĞDE İGFA)- Yerli ve milli patates çeşitlerini tarım dünyasına kazandıran Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak ve ekibi, havada ve suda yetiştirilebilen çeşitlerini tanıttı.

Projeyle ilgili açıklama yapan Müdür Pırlak,”Biz sadece yemeklik, sanayilik ve hastalıklara karşı dayanıklı patates çeşidi yetiştirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda birçok yetiştirme tekniği ile ilkleri de başarıyoruz” dedi.

Hidroponik (suda) ve Aeroponik (havada) teknikleriyle patates tohumu üretimine başladıklarını anlatan Pırlak, sektöre ucuz ve kaliteli ürün yetiştirmek istediklerini belirtti. Hastalıklara karşı dayanıklı patates çeşitlerini geliştirdiklerini belirten Pırlak, 30 Ekimde düzenlenecek olan Topraktan Sofraya Niğde Patates Festivalde de yetiştirilen patates çeşitlerinin yerini alacağını açıkladı.

By Haber Editörü

Dakika61.Net Haber Servisi - Son Dakika Trabzon Haberleri, güncel trabzon haberleri, trabzonspor haber ve yerel gündem, güncel ts haberler, Son Dakika Kaza Haberleri, Trabzon Kaza Haberleri, 61 haber ve daha fazlası.

Bir cevap yazın