KARSAV Mübadil Korosu kuruyor

KARSAV Mübadil Korosu kuruyor

İZMİR (İGFA)-KARSAV Başkanı Ahmet Diker; “Daha önce; Yunanistan’daki kardeş derneğimiz ile el ele vererek ortak projeler gerçekleştirdik. Karşıyaka’nın eğitmenleri Paros Adasına giderek oradaki dansçılara zeybek oyunlarını öğretirken, Paros Derneği Başkanı Michalis Theodorakos Karşıyaka’ya gelerek Sirtaki ve diğer Yunan danslarını Karşıyakalı dansçılarımıza öğretti.

Karşıyaka Belediyesi, Paros Adası Halk Dansları Derneği ve KARSAV el ele vererek; ‘Hasretin İki Yakası, İki Hasret Bir Vuslat, Barışa Kessin Yeryüzü, Bir Deniz İki Yaka’ diyerek, danslarıyla, şarkılarıyla, türküleriyle ve öyküleriyle ‘Ege’nin İki Yakasını, Mübadeleyi’ defalarca sahneledik ve büyük övgüler aldık. Şimdi yine Karşıyaka Belediyesi ile işbirliği yaparak yeni bir projeye imza atmak için çalışmalara başlıyoruz” dedi.

Her iki ülke müziği hakkında önemli çalışmaları bulunan “İzmir Rebetiko” korosunun kurucusu Berkant Atılgan şefliğinde “KARSAV Mübadiller Korosu’nu” kuracağız diyen Diker,  “Komşudan Komşuya Kardeşlik’ dansları diyerek ‘Zeybeğimizi-Sirtakiyle ve diğer mübadil ülke dansları’ ile buluşturacağız… Çalışmalarımızda sadece danslar ve müzik olmayacak, mübadil dostlarımızın öykülerini dinleyeceğiz, söyleşilerini paylaşacağız, mutfağını konuşacağız ve en sonunda bu çalışmalarımızı İzmir’imizin kurtuluşunun 100. Yılında bir proje ile taçlandıracağız” ifadelerini kullandı. 

By Haber Editörü

Dakika61.Net Haber Servisi - Son Dakika Trabzon Haberleri, spor61 Haber, spor 61, güncel trabzon haberleri, trabzonspor haber ve yerel gündem, güncel ts haberler, Son Dakika Kaza Haberleri, Trabzon Kaza Haberleri, 61 haber ve daha fazlası.

Bir cevap yazın